59 421
modifications
Ligne 105 : | Ligne 105 : | ||
| '''Avennes ''' || Liège||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1797-1842 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Avernas-Le-Baud. '''|| Liège || bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1667-1900||bgcolor="#DDFFDD"| M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | | '''Avennes ''' || Liège||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1797-1842 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Avernas-Le-Baud. '''|| Liège || bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1667-1900||bgcolor="#DDFFDD"| M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | ||
|-align=center | |-align=center | ||
| ''' Baisy-Thy''' ||Brabant ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1737-1892||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Bande '''||Luxb. || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1796-181 ||bgcolor="#DDFFDD" | | ''' Baisy-Thy''' ||Brabant ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1737-1892||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Bande '''||Luxb. || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1796-181 ||bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | ||
|-align=center | |-align=center | ||
| '''Barvaux en Cond.''' ||Namur ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1641-1797 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Bas-Oha '''|| Liège|| bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1800-1900 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | | '''Barvaux en Cond.''' ||Namur ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1641-1797 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Bas-Oha '''|| Liège|| bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1800-1900 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | ||
Ligne 136 : | Ligne 136 : | ||
|-align=center | |-align=center | ||
| ''' Cerexhe-Heuseux''' || Liège||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1631-1680||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Champion'''||Namur || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1862-1954 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | | ''' Cerexhe-Heuseux''' || Liège||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1631-1680||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Champion'''||Namur || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1862-1954 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | ||
|-align=center | |||
| '''Châtelineau ''' ||Hainaut ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1590-1802 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Chevetogne '''|| Namur|| bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1630-1796 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| '''Chimay ''' || Hainaut||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1636-189||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Ciergnon'''|| ||Namur||bgcolor="#DDFFDD"| N&B||1620-1821 |bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| ''' Ciney ''' || Namur||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1556-1797 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Ciplet'''|| Liège]|| bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1686-1911 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| ''' Clavier''' ||Liège ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1686-1911 ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Comblain-Au-Pont'''|| Liège|| bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1710-1873 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| ''' Comblain-Fair.''' || Liège||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1769-1872||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || '''Corenne '''||Namur || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1598-1870 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| '''Corroy-Le-Gd ''' || Brabant||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| 1631-1965||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' Cortil-Wodon'''||Namur || bgcolor="#DDFFDD"|N&B||1600-1900 || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |||
| ''' ''' || ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' '''|| || bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | |||
|-align=center | |-align=center | ||
| ''' ''' || ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' '''|| || bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | | ''' ''' || ||bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| ||bgcolor="#DDFFDD"|M || || bgcolor="#DDFFDD"|D|| || ''' '''|| || bgcolor="#DDFFDD"|N&B|| || bgcolor="#DDFFDD"|M|| ||bgcolor="#DDFFDD"|D || | ||
Ligne 144 : | Ligne 158 : | ||
Courriere [Prov. de Namur] (1597-1972) <br/> | Courriere [Prov. de Namur] (1597-1972) <br/> | ||
Couthuin [Prov. de Liège] (1602-1903) <br/> | Couthuin [Prov. de Liège] (1602-1903) <br/> |
modifications